Cikkek

Egy dán tündérmese az ezredfordulóról – Herfölge Boldklub

Ha a dán labdarúgás nagycsapatait akarjuk felsorolni, akkor az FC København és a Brøndby IF a két kézenfekvő választ, de a modern időkben már az FC Midtjylland csapatát is meg kell említenünk. Hozzájuk képest is egy olyan kiscsapat ért fel a csúcsra 2000-ben, melynek korábban az élvonalban való szereplés is hatalmas szó volt. Minden idők legfurcsább bajnoki címét hódította el annak idején a Herfølge Boldklub egy újonc edzővel, akinek utána nem is nagyon volt semmiféle eredménye.

Nem volt jó üzlet őt átigazolni – íme, Naby Keita brémai vesszőfutása

Nem volt elég, hogy a csapatszinten kifejezetten sikeres liverpooli időszakát beárnyékolták a sérülések, most Brémában sem épp a legszebb időszakát éli meg Naby Keita, akinek a téli átigazolási időszakban tovább kell állnia, ha még magasabb szinten szeretne kezdeni valamit a karrierjéből hátralévő időszakkal.

A bécsi amatőröktől a nemzeti csapatig – Michael Svoboda

„Ha van egy álmod vagy egy célod, akkor dolgozz azon, hogy elérd. Ha az álmodhoz akaraterőt, küzdőszellemet és türelmet adsz, akkor bármit elérhetsz.” Ezzel a gondolattal zárta interjúját Michael Svoboda, aki néhány év alatt az amatőr labdarúgás szintjéről eljutott a válogatottba, többek közt azért, mert sosem veszítette el a hitét. Inspiráló történetén keresztül megismerhetjük, hogy jutott el Bécs egyik kiscsapatától a Serie A-ig, majd a címeres mezig.

Sikeres úton halad az FC Luzern az új identitás kialakítása felé

A labdarúgás fokozatos pénzközpontúvá válásának idején a svájci FC Luzern hajlandó volt áldozatot hozni, és az utánpótlásképzést infrastrukturálisan magasabb szintre emelni, hogy a saját nevelésekre támaszkodva sikeres lehessen a csapat. Ennek a munkának kezd beérni a gyümölcse, hiszen a 2003-as korosztály egyre inkább átveszi az uralmat a felnőttkeretben, és fiatal koruk ellenére érett játékot mutatnak a pályán.

A walesi székhelyű EFL-csapatok bevonásával nyitna új dimenziót magának a helyi labdarúgás

Nagy átalakulásra készül a Walesi Labdarúgó Szövetség, amely a közeljövőben megreformálná a helyi bajnokságot és a Ligakupát is. Utóbbinál az újdonság az lenne, hogy az angol ligarendszer első osztályaiban, azaz az EFL-ben szereplő walesi székhelyű csapatok indulhatnának a helyi Ligakupában, amelynek a győztese pedig elindulhatna a Konferencia-liga selejtezőjében. Ennek a hátterét derítjük fel, és bemutatjuk azt, hogy melyik fél milyen érdekek mentén tárgyal a kérdéskörben.

15 évesen elszállt, 24 évesen visszatért – íme, Adriano Bertaccini története

Nem egészen tíz éve szinte az összes európai topcsapat radarján ott volt az akkor 15 éves genki Adriano Bertaccini neve. A legnagyobb tehetségek között emlegették, ám ő nem bírta el ezt a nyomást, kezdett elkallódni, és csaknem teljesen meg is tört a karrierje. Igencsak mélyről kellett visszakapaszkodnia, de a megfelelő döntések, az alázatos munka és alighanem az előző tapasztalatai segítségével ma már a belga élvonal egyik legjobb gólvágója, akinek még egy topligás szerződés is kinézhet a közeljövőben.

A futballista, aki a rehab után újraépíti életét és karrierjét

Napjainkban már sokak számára egyértelmű, hogy egy profi labdarúgó élete közel sem annyira irigylésre méltó, mint ahogy a csillogásból, a hihetetlen fizetésekből gondolnánk, a legtöbben eltitkolják a problémáikat és a nehézségeiket. Az ír Aaron Connolly még csak 24 éves, de a nyáron alkoholfüggősége miatt egy hónapot az elvonón töltött, s most, hogy úgy érzi rendben van, szeretné újra felépíteni az életét, megmenteni a pályafutását.

Mbappé és az édesanyja győzte meg M’Vilát, hogy szerződjön Caenbe

A nyáron Kylian Mbappé és a családja lett a francia másodosztályban szereplő SM Caent működtető gazdasági társaság többségi tulajdonosa. És úgy tűnik, ezt a feladatát komolyan is veszi a világklasszis. A klub nyári nagy fogása, a már 34 éves, korábbi 22-szeres válogatott középpályás, Yann M’Vila egy podcastben elmondta, hogy a világbajnok futballistával, majd az anyjával való beszélgetés győzte meg arról, hogy a normandiai klubhoz igazoljon.

Az átigazolási tilalom jót tett a Samsunspornak

A Fekete-tenger partján fekvő Samsun városában nem sok idő volt ünnepelni az élvonalba jutott futballcsapatot, mert az átigazolási embargó gyorsan nehéz helyzetbe hozta a klubot. Azonban a Samsunspor olyan szezonrajtot produkált a török bajnokságban, amelyre akkor sem számított volna senki, ha nyáron komoly erősítésekre lett volna lehetősége.

Hiába nevelték ki, nem kellett Barcelonában, ő pedig a Galaxy legfényesebb csillagává vált

Azt követően, hogy Riqui Puig Barcelonában nem tudott megfelelni és – legalábbis az ő állítása szerint – eléggé csúnyán bántak vele álmai csapatánál, az amerikai álom megvalósítását vette célba és nagyon jó úton is halad e felé. A 25 éves labdarúgó nem csak az MLS egyik meghatározó játékosa lett, hanem az egyik olyan klasszisa, akire már úgy gondolnak arrafelé is, hogy bármikor lecsaphat rá egy európai topcsapat.

Amikor Munster jelentette az ír futball középpontját

Írország déli része, Munster tartomány sosem volt a gazdagságáról híres. A szegényes körülmények a labdarúgásra is hatással voltak, de akadt egy rövid időszak, mikor a Waterford FC mindent a feje tetejére állítva mégis az ország első számú csapatává lépett elő.

A futball utolsó proletárjai – az 1980-as években sokkolta Európát az IFK Göteborg

A svédországi Göteborg mindig is a munkásairól volt híres, a város futballklubjai is előszeretettel hivatkoztak magukra munkáscsapatként. Az 1980-as években kétszer is UEFA-kupát nyert IFK Göteborg (1982-ben a fiatal Sven-Göran Eriksson irányításával) félprofi játékosokkal tudta megfricskázni az európai labdarúgás már akkor is komoly pénzügyi lehetőségekkel bíró sztárklubjait.